0,00 €

Jeden bačovský... 

 

Bača pasie za Ostražicou ovce. Odrazu sa ku nemu v oblaku prachu po poľnej ceste priženie luxusná limuzína. Vystúpi skupinka napomádovaných mladých mužov v elegantných oblekoch a s vyleštenými topánkami.

"Bača, keď Vám poradíme a presne určíme, koľko je vo Vašom stáde oviec, dáte nám jednu?"

Bača si ich premeria od hlavy po päty a pokojne odvetí: "Ale hej, čo by nie!"

Muži sa vrhnú na kufor svojho auta, vytiahnu prenosné počítače, mobilným internetom sa napoja na americké komunikačné centrum, satelitným polohovacím systémom určia svoju polohu a vyžiadajú si satelitnú fotku Ostražice s ultravysokým rozlíšením v reálnom čase. Fotku ihneď transportujú do počítačového strediska svojej firmy. Tam už na ňu čaká špeciálna skupina odborníkov, ktorí ju importujú do najnovšieho analytického programu nainštalovaného v ich najnovšom superpočítači. Výsledky sú v databázovej forme transportované späť do prenosných počítačov mladých mužov, čakajúcich na úpätí Ostražice, kde sú preimportované do predpripraveného tristopäťdesiatosem stránkového informačného memoranda o stave oviec na Ostražici. Toto je obratom vytlačené prenosnou laserovou tlačiarňou a zviazané do formy úhľadnej objemnej brožúry.

Najsuverénnejšie vyzerajúci muž otvorí brožúru na poslednej strane a víťazoslávne povie: "Máte presne 234 oviec!"

"Tak je!" odpovedá bača.

"Máme právo na ovcu!" dopovie suverénny muž a už jeho kolegovia uchmatnú najbližšie stojace zviera a začnú ho strkať do kufra limuzíny.

Bača chvíľu pobavene pozoruje ich neúspešnú snahu a potom hovorí: "Ak vám ja poviem, aké je vaše povolanie, vrátite mi, čo ste mi vzali?"

Suverén sa zatvári prekvapene, ale potom povie: "Ak si trúfate, tak dobre."

"Ste nezávislí analytici!" hovorí bača.

Ešte viac prekvapený, už nie taký suverénny, mladý muž sa nedokáže prebrať zo šoku: "Je to pravda, ako ste to uhádli?"

"Je to jednoduché," hovorí bača.

"Prišli ste bez toho, aby som Vás volal. Chceli ste si dať zaplatiť za odpoveď, ktorú som už dávno poznal, na otázku, ktorú sa vás nikto nepýtal. Chceli ste mi radiť a pritom o mojej práci nič neviete!

No a teraz mi už konečne vráťte toho úbohého psa..."

 

 


 

> späť na hlavnú stránku

Vlastný box

.